Baribal z.s.

Baribal vznikl jako neformální sdružení umělců v roce 2008. V karlínském Sokole jsme nalezli svůj kousek domova 1.8.2014 a od té doby zpestřujeme sokolské akce loutkovým divadlem pro děti i dospělé.

tjsk-telocvicna-jednota-sokol-karlin-baribal

V současné době je stěžejní činností naší organizace klasické marionetové divadlo. Navazujeme na tradici českého loutkářství, které bylo silným českým fenoménem od druhé poloviny 18. století a počátkem 19. stol. se ustálila jako součást tělovýchovné organizace Sokol, která usilovala jak o tělesný, tak kulturní rozvoj svých členů. Používáme převážně dřevěné ručně vyřezávané marionety, malované kulisy, živý hudební doprovod a zpracováváme klasická témata.

Zrealizovali jsme několik úspěšných divadelních her z české historie – prvotinou bylo představení o barokním malíři v rámci projektu Národní galerie v Praze o Karlu Škrétovi. V dalších autorských hrách představujeme významné osobnosti české historie – svatého Jana Nepomuckého, Václava IV., Anežku Českou, Karla IV…. Hrajeme i pohádkové hry pro děti, které vždy nesou poučné téma, pro nejmenší připravujeme maňáskové divadlo. V současnosti máme za sebou již téměř 100 uskutečněných představení pro veřejnost.

Každoročně se účastníme festivalu pražských a středočeských amatérských loutkářů v nedalekém Divadle Karla Hackera, Praha 8 – Kobylisy, kde pravidelně získáváme ocenění (např. za inspirativní divadelní ztvárnění, za hudební doprovod, za výrazné herectví s loutkou, v roce 2016 jsme byli nominováni na celostátní přehlídku Loutkářská Chrudim).

Kontakty, kde se lze dočíst, co aktuálně hrajeme za představení a něco o nás:
http://baribal.cz
https://www.facebook.com/baribal.cz